Strona główna » Leczenie ortodontyczne – jakie są jego etapy?

Leczenie ortodontyczne – jakie są jego etapy?

przez admin
Leczenie ortodontyczne zębów

Ortodoncja to niezwykle ważna dziedzina stomatologii. Trzeba bowiem wiedzieć, że jedną z najczęstszych przypadłości stomatologicznych, z jaką boryka się wiele osób, jest wada zgryzu. Przyczyny wad zgryzu mogą być różne. Wskazać można tu zarówno na przyczyny zewnętrzne, jak i genetyczne. Niezależnie jednak od przyczyny, w przypadku wady zgryzu najlepiej jest zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwykle trwa ono dość długo. Warto zatem wiedzieć, z jakich etapów się składa.

Konsultacja ortodontyczna

Pierwszym etapem leczenia ortodontycznego jest konsultacja ortodontyczna. W jej trakcie ortodonta zapoznaje się dokładnie z problemem pacjenta i jego historią. W tym celu przeprowadzany jest wywiad medyczny, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie przyczyn wady zgryzu. W trakcie konsultacji przeprowadzane jest również dokładne badanie jamy ustnej, a także ocena twarzy pacjenta z przodu i z profilu. 

Pozwala to na określenie rodzaju występującej wady zgryzu oraz stopnia jej zaawansowania. Dodatkowo ortodonta sprawdza także funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Na podstawie przeprowadzonych badań możliwe jest podjęcie dalszych kroków.

Plan leczenia ortodontycznego

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań możliwe jest przygotowanie przez lekarza planu leczenia ortodontycznego. Na tym etapie wskazywany jest również konkretny rodzaj aparatu. Co ważne, plan leczenia może zakładać skierowanie pacjenta na dodatkowe zabiegi stomatologiczne, które mogą okazać się niezbędne do tego, aby można było rozpocząć leczenie ortodontyczne. Sporządzany przez lekarza plan zakłada przewidywany czas leczenia, terminy kolejnych wizyt oraz kosztorys.

Dokładny opis planu leczenia przez ortodontę można znaleźć na stronie https://esthedent.pl/stomatologia/ortodoncja/.

Założenie aparatu ortodontycznego

Po akceptacji planu leczenia i wykonaniu potrzebnych zabiegów stomatologicznych (np. separacja zębów bocznych), możliwe jest założenie aparatu. Moment ten zawsze poprzedzany jest dokładnym oczyszczeniem zębów. Aparat ortodontyczny zakładany jest w kilku etapach:

  • zamocowanie na zębach zamków – wykonuje się to za pomocą specjalnego kleju i lampy polimeryzacyjnej
  • wprowadzenie w rowki w zamkach łuku, czyli niklowo-tytanowego drucika – to właśnie łuk jest źródłem siły oddziałującej na prostowane zęby. Łuk podlega regularnej wymianie, co wykonywane jest podczas wizyt kontrolnych.
  • nałożenie nowych ligaturów elastycznych, czyli tzw. gumek (także podlegają regularnej wymianie).

Wizyty kontrolne

Prostowanie zębów na samym założeniu aparatu ortodontycznego oczywiście się nie kończy. Leczenie wymaga bowiem stałych wizyt kontrolnych. Takie wizyty najczęściej odbywają się co 4, 6 lub 8 tygodni. Uzależnione jest to od przebiegu leczenia. W trakcie wizyt kontrolnych oceniane są postępy i skutki leczenia. Jak wspomniano wcześniej, podczas wizyt wymieniane są także łuki w zamkach oraz ligatury.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego

To, ile czasu należy należy aparat na zęby, uzależnione jest od wieku pacjenta oraz od poziomu zaawansowania wady zgryzu. Najczęściej okres ten wynosi od 1,5 do 2 lat. Po tym czasie, jeśli przebieg leczenia był prawidłowy, możliwe jest zdjęcie aparatu. Możliwe jest to po wyrównaniu zębów czy zamknięciu widocznych szpar. Zabieg zdjęcia aparatu zaczyna się od usunięcia ligatur (gumek). Ortodonta wykonuje to za pomocą specjalnych kleszczy, dzięki którym możliwe jest odklejenie gumek z zamków na zębach. Następnie zęby są dokładnie czyszczone i polerowane. 

Retencja i utrwalenie leczenia

Ostatni etap leczenia ortodontycznego dotyczy retencji i jego utrwalenia. Po zdjęciu aparatu stomatolog ortodonta przekazuje pacjentowi płytę retencyjną. Jest to rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego, który pomaga w utrzymaniu efektu aktywnego leczenia ortodontycznego. Powinna być noszona przez całą dobę przez okres 4-5 tygodni i zdejmowana wyłącznie do jedzenia. Po tym okresie częstotliwość noszenia płytki zaczyna się zmniejszać.

Jak zatem widać, prostowanie zębów wymaga czasu i podjęcia wieku istotnych czynności stomatologicznych. Ważne jest zatem, aby leczenie przeprowadzane było przez doświadczonego ortodontę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług sprawdzonej kliniki stomatologicznej. Warto pod tym kątem zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie esthedent.pl.

You may also like

Napisz komentarz